Regulamin lotów widokowych balonem
WAŻNE!!! – pamiętaj, aby zabrać ze sobą voucher, bez niego nie wejdziesz na pokład balonu
- Pasażer jest obowiązany do stawienia się w ustalonym wcześniej miejscu zbiórki do lotu na wskazaną godzinę. Spóźnienie powyżej 15 minut traktowane będzie jako niestawienie się na lot. W przypadku gdy KLIENT/PASAŻER nie stawi się na lot, czy też nie dokona zmiany terminu lotu na co najmniej 48godzin przed planowanym lotem traci prawo do realizacji vouchera, jak również do zwrotu należności za niego.
- KBT może odmówić wykonania lotu w przypadku braku odpowiednich warunków pogodowych lub w sytuacji, w której występują inne przyczyny organizacyjne lub techniczne, które nie zapewniają bezpiecznego wykonania lotu lub gdy występują inne przyczyny zewnętrzne uniemożliwiające wykonanie lotu.
- Powyższe stosuje się odpowiednio do sytuacji, kiedy do niezrealizowania lotu doszło z przyczyn technicznych niezależnych od KBT, w szczególności awarii balonu, pojazdu, przyczepy, etc. uniemożliwiających przeprowadzenie bezpiecznego lotu balonem na linach
- Planowany czas i wysokość lotu uzależniony jest warunków meteorologicznych, czas lotu ze względu na bezpieczeństwo pasażerów może ulec zarówno skróceniu, jak i też wydłużeniu.
- Pasażer bierze czynny udział w przygotowaniu wraz z załogą balonu do lotu, następnie w pakowaniu balonu wraz z załogą, przechodzi inicjację balonową, na koniec otrzymuje dyplom z lotu balonem.
- W przypadku osób małoletnich lub niemających pełnej zdolności do czynności prawnych wymagana jest pisemna zgoda prawnych opiekunów lub obecność co najmniej jednego z opiekunów na miejscu, w którym realizowany będzie lot. Brak dokumentu zgody i nieobecność jednego z opiekunów są podstawą dla KBT do odmowy realizacji lotu.
- W przypadku kobiet w ciąży, osób po przebytych w ostatnim roku operacjach, a także osób z przeciwskazaniami lekarskimi, lub też z innymi ograniczeniami, rekomenduje się przełożenie lotu na inny termin bezpieczny dla lotu pasażera. W razie zatajenia informacji o stanie zdrowia pasażera lot odbywa się na wyłączną odpowiedzialność Pasażera.
- Wnoszenie materiałów niebezpiecznych na pokład balonu jest kategorycznie zabronione – lista materiałów niebezpiecznych w załączniku *1.
- Pilot może odmówić lotu Pasażerowi, który:
jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, a swoim zachowaniem może powodować zagrożenie bezpieczeństwa lotu,- zakłóca porządek publiczny,
- zachowuje się w sposób gorszący dla innych,
- powoduje zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz życia lub zdrowia załogi statku powietrznego,
- swoim zachowaniem utrudnia czynności pilotowi i załodze statku powietrznego,
- posiada stopień upośledzenia fizycznego lub umysłowego, które w ocenie pilota nie gwarantuje bezpieczeństwa na pokładzie balonu
podczas lotu i lądowania, - posiada wzrost, gabaryty ciała, które nie zapewniają bezpieczeństwa i właściwego zajęcia miejsca w koszu statku powietrznego,
- waga pasażera narusza warunki odpowiedniego wyważenia statku powietrznego.
- Wiek pasażera: minimum ukończone 6 lat lub 140cm wzrostu, w przypadku lotów przez Tatry minimalny wiek to 15 lat a maksymalny 70
- Pasażer powinien koniecznie zadbać o ubiór sportowy, zalecamy pełne najlepiej wodoodporne obuwie, długie włosy należy przed lotem zapleść w kok. (bezwzględny zakaz wejścia na pokład balonu – kosza w obuwiu na wysokich obcasach, w klapkach lub też w sandałach)
Uwaga! Ze względu na ograniczenia eksploatacyjne statków powietrznych- balonów, dopuszczalna waga pasażera wynosi: dla lotu balonem – max. 100 kg, a średnia waga wszystkich pasażerów nie większa niż 75 kg/osobę
O wykonaniu lotu lub odmowie wykonania lotu zawsze ostatecznie decyduje pilot – dowódca statku powietrznego.
Pasażer zobowiązany jest do poinformowania dowódcę – pilota o przeciwskazaniach zdrowotnych uniemożliwiających wykonanie lotu takich jak:
przebyte operacje, ciąża, fobie, etc.
życzymy udanych lotów
Kraków Balloon Team
*Załącznik Nr.1- lista materiałów niebezpiecznych – zabronionych do wniesienia na pokład balonu
- sztuczne ognie;
- palne ciecze do użytku domowego;
- żrące środki do czyszczenia piekarników lub do prania chemicznego;
- pojemniki do uzupełniania zapalniczek zawierające palny gaz lub ciecz;
- butle do kuchenek kempingowych;
- zapałki i zapalniczki
- amunicja;
- wybielacze;
- aerozole
- środki chemiczne, które mogą zawierać w szczególności:
- ciecze palne;
- palne materiały stałe;
- środki utleniające;
- nadtlenki organiczne;
- substancje trujące lub żrące;
- urządzenia elektryczne, które mogą zawierać w szczególności:
- materiał namagnesowany;
- rtęć w aparaturze łączeniowej;
- lampy elektronowe;
- akumulatory mokre;
- sprzęt filmowy i realizacyjny, który może zawierać przedmioty i substancje takie jak:
- wybuchowe urządzenia pirotechniczne;
- generatory zawierające silniki spalinowe wewnętrznego spalania;
- akumulatory mokre;
- paliwo;
- przedmioty generujące ciepło itp.;
- farmaceutyki mogące zawierać w szczególności:
- materiał promieniotwórczy;
- palne ciecze;
- palne materiały stałe;
- środki utleniające;
- nadtlenki organiczne;
- substancje trujące lub żrące.